Az "Ördög-árok, a víz és tán a földrengések borzasztó remekműve... vihartól felizgatott kőtenger. Az egész árok medréből háznyi nagyságú sziklák tornyosulnak - itt nem látsz talpalatnyi földet, minden lépted sziklára esik." írta Rómer Flóris 1860-ban.
Fenséges szurdokának kialakulásához a víz mélyítő-romboló hatása, barlangjáratainak beszakadása is hozzájárult. A völgyoldal szikláiban, ereszeiben csaknem 50 kisebb-nagyobb fülke, barlang, hasadék bújik meg, a szurdok alját hatalmas, mohás szikladarabok borítják. Zeg-zugos, kanyargós, a felette összezáró lomboktól félhomályos a szoros, kár, hogy víz már csak hóolvadáskor, ill. nagy esők után surran a kövek között.
Az árok egy meghatározó pontja az Ördög-gát. A szűk szoros alján, falai között egy hatalmas, fentről leszakadt, beszorult sziklatömb hever, mely csupán 2 m széles nyílást hagy az Ördög-kapun át, a "gát" mögé történő 4-5 méteres leereszkedéshez. A közlekedést egy vaslétra segíti, amin egy kis leleménnyel gond nélkül fel, és lemászhatunk....
Itt található a Bakony legnagyobb barlangja, a sűrű-hegyi Ördöglik, széles szája az Ördög-gát felett 32 m magasságban tátong. Környékén mindkét oldalán kisebb barlangok, kőodúk, fülkék, hasadékok sorakoznak. A kétszintű barlang nummunális mészkőben keletkezett, több folyosóból és teremből áll. Hamar összeszűkülő bejárata ágakra szakad -járatainak teljes hossza 168 m, mélysége 20 m, lámpa és kötél nélkül nem járható végig -, majd a cseppkőképződés nyomait mutató első terembe ereszkedik le. Sziklaküszöbön át továbbhatolva egy ásatási gödrökkel bolygatott elágazásba érünk. A bal oldali ág egy 10x3 m-es terembe vezet, a jobb oldali újra kettéágazik. Az innen nyitó bal ág erősen emelkedik, hossza 18 m, a jobb rövidesen 8 m mélyre, a "hegy gyomrába", az alsó szint bonyolult hasadék és teremlabirintusába ereszkedik.
A gáttól mintegy 120 m-re, a jobb oldalon, 10 m magasan nyílik az Ördög-árki (egy emelkedő folyosóból álló, 24 m hosszú, két ízben megtörő) barlang. A szurdokvölgy "S" kanyart ír le, végén újabb sziklás szűkület vár ránk. Rengeteg fát, gallyat, hordalékot sodortak itt össze a zivatarok, a turistaút balról ki is kerüli. Az Ördög-árok sziklaalakulatainak üregei közül kiemelhető még az Ördög-gáttól 500 m-re, a bal oldalon, 50 m magasan nyitó, bonyolult járatrendszerű, kétszintes, 78 m hosszú Ördög-árok 28/a-val jelzett barlang, de szinte minden sziklaalakulat rejt valamilyen kisebb-nagyobb hasadékot, "likat"
(forrás: Bakony turistaatlasz)